2. RC RALLY FONTÁNA 2017   -   komentář

Jiří Hadrava vyhrál 2. RC RALLY FONTÁNA a stal se letošním šampionem!

Uplynulou sobotu se v areálu Hotelu Fontána na Hrdoňově odjela poslední soutěž letošního ÚAMK RC Rally Cupu Český Krumlov. Druhého ročníku RC RALLY FONTÁNA se zúčastnilo třináct jezdců, na které čekalo deset, převážně asfaltových měřených úseků. Velkou neznámou byla předpověď počasí, která slibovala déšť a silný vítr. Nakonec během závodu spadlo jen pár kapek vody a občas s každým zacloumal silnější poryv větru. Teplota vzduchu kolem čtyř stupňů (naštěstí nad nulou) dávala tušit, že zima se již neodvratně blíží.


Spolu se závodníky zmenšených rally vozů se v Hotelu Fontána uskutečnilo i zakončení motoristické sezóny, které zorganizoval ÚAMK Automotoklub Rallye Český Krumlov. Pro návštěvníky byla připravena čtveřice minikár. Ti se mohli na nedalekém svahu vžít do role „minikáristů“. V Hotelu Fontána bylo pro dětské návštěvníky připraveno několik soutěží a pro všechny malé občerstvení.


Pojďme se podívat na průběh závěrečné soutěže českokrumlovského RC Rally Cupu. Ze zdravotních důvodů na startu chyběl Zdeněk Klíma a nechtěně tak přenechal boj o medailové posty v hodnocení šampionátu svým soupeřům. Přejeme mu brzké uzdravení a návrat na tratě v příštím roce. Lehce po deváté hodině se vstříc úvodním metrům první rychlostní zkoušky vydal Jiří Hadrava a jeho Ford Fiesta WRC zaznamenal v cíli nejrychlejší čas. Pouhou vteřinu za ním protnul cílovou fotobuňku Ivan Smítka, startující s Fordem Focus WRC. Výborný, třetí čas, zajel Radek Perník se Škodou Fabia R5. Ani druhý měřený test na špici závodu nic nezměnil. Jiří Hadrava od samého začátku začal postupně svým soupeřům ujíždět.


Ve třetí rychlostní zkoušce se Ivan Smítka blýskl nejrychlejším časem. Nepatrně tak v celkovém pořadí stáhl náskok vedoucího Jiřího Hadravy. Třetí pozice patřila již prvnímu ve skupině WRC2, kterým byl Radek Perník. Čtvrté místo v tomto měřeném testu zajel Filip Prokeš. Tímto časem se posunul i na průběžnou bramborovou pozici v absolutním pořadí. Navíc byl ve vedení juniorských závodníků. Čtvrtá rychlostní zkouška na pořadí nic nezměnila. Filip Prokeš navíc svůj výborný čas zopakoval a průběžně držel čtvrté místo v absolutní klasifikaci.


Pátá ani šestá rychlostní zkouška pořadí na čele závodu nezměnila. Obě s přehledem vyhrál Jiří Hadrava a dál svým soupeřům ujížděl. Svůj asi letošní nejlepší závod odjel Filip Prokeš s Peugeotem 208 R2. Stále se, i přes tlak za ním startujícího Martina Rady, držel na průběžné čtvrté příčce.

Zajímavý souboj na úplném chvostu závodního pole předváděli zkušená Simona Hadravová a ještě pořád nováček Jan Matoušek. Skoro každou rychlostní zkoušku si pořadí mezi sebou vyměnili a schylovalo se k závěrečnému finále. Bohužel na něj nedošlo, protože Citroën Xsara WRC Simony Hadravové měl technickou poruchu. Během sedmého měřeného testu upadlo pravé přední kolo a bylo jasné, že auto se vlastní silou do cíle testu nedostane. „Bohužel se rozpadlo ložisko na poloose pravého předního kola a to celé, i s poloosou, vyjelo ven. Pro Símu to byla smůla a dostala přidělený náhradní čas,“ dodal k celému incidentu tatínek a mechanik v jedné osobě Jiří Hadrava. Stejně jako sedmou, tak i osmou rychlostní zkoušku vyhrál Jiří Hadrava a držel se na čele závodu. Pořadí za ním se neměnilo, závodníci podávali skvělé výkony a jejich soutěžním vozům se vyhýbaly technické problémy.


Před závěrečnými dvěma rychlostními zkouškami byl na čele kategorie Junior Filip Prokeš se žlutým Peugeotem 208 R2. Překvapivě až za ním jel Michal Perník, který na 2. RC RALLY FONTÁNA představil zcela nový Ford Fiesta WRC. Ani Michalovi se v závěru soutěže nevyhnuly technické problémy a závěrečný měřený test jel pouze s pohonem jedné nápravy. „Jel jsem s Fordem Fiesta WRC poprvé a na Filipa Prokeše jsem dnes nestačil. Před startem jedné z erzet mi auto nejelo, ale podařilo se nám ho opravit a odstartoval jsem jen o pár vteřin později. Před závěrečným testem se mi roztrhl řemínek. Dokončil jsem soutěž jen s jednou poháněnou nápravou. Nakonec jsem ale nového Forda do cíle dostal a je z toho druhé místo v Juniorech,“ popsal průběh závodu Michal Perník. Třetím v kategorii Junior byl Ondřej Rada, který jel s Citroënem Xsara WRC. Devátou rychlostní zkoušku vyhrál Ivan Smítka a připsal si tak druhý skalp Jiřího Hadravy.


Vítězem 2. RC RALLY FONTÁNA 2017 se stal Jiří Hadrava s Fordem Fiesta WRC. Navíc obhájil svůj loňský mistrovský titul nejrychlejšího jezdce ÚAMK RC Rally Cupu. Na druhém místě, se ztrátou téměř třiadvaceti vteřin, dojel Ivan Smítka s Fordem Focus WRC. Bronzová příčka po protnutí cílové fotobuňky patřila Radkovi Perníkovi se Škodou Fabia R5 oděnou do továrních barev. Asi největším překvapením bylo čtvrté místo v absolutním pořadí pro Filipa Prokeše, který zároveň ovládl kategorii juniorů. Ještě v posledním měřeném úseku se o jednu příčku výše prodral Roman Prokeš a skončil hned za svým synem, na pátém místě.


„RC RALLY FONTÁNA byla úspěšným zakončením letošní sezóny. Měl jsem trochu obavy z počasí, ale nakonec to vyšlo, takže u mě panuje spokojenost. Již začínáme plánovat další ročník RC Rally Cupu. Chtěl bych poděkovat všem našim partnerům, zvlášť ÚAMK AMK Rallye Český Krumlov, za podporu. Poděkovat i všem účastníkům, kteří zde startovali. Ale to ještě není vše (smích)! Všechny bych chtěl pozvat na závěrečné vyhlášení výsledků a na 3. RC RALLY taneční zábavu. Tyto akce proběhnou v českokrumlovské Restauraci DEPO v sobotu 4. listopadu 2017,“ dodal na závěr šampionátu jeho ředitel Radek Perník.

Kompletní výsledkové sestavy 2. RC RALLY FONTÁNA i dalších soutěží 13. ÚAMK RC Rally Cupu Český Krumlov 2017 naleznete na našich internetových stránkách www.rca-ck.com. Závěrečné vyhlášení výsledků letošního ročníku proběhne v sobotu 4. listopadu 2017 v Restauraci DEPO v Českém Krumlově (vyhlášení od 16:00 hodin), na které naváže 3. RC RALLY taneční zábava s kapelou SITUACE (zábava od 18:00 hodin). Všichni jste srdečně zváni!

Konečné výsledky 2. RC RALLY FONTÁNA 2017:
1. Jiří Hadrava / Ford Fiesta WRC 16:10.675
2. Ivan Smítka / Ford Focus WRC +22.670
3. Radek Perník / Škoda Fabia R5 +1:34.330
4. Filip Prokeš / Peugeot 208 R2 +2:02.848
5. Roman Prokeš / Peugeot 208 R2 +2:30.778
6. Martin Rada / Škoda Octavia WRC +2:35.758
7. Michal Perník / Ford Fiesta WRC +2:46.673
8. Miroslav Lovčík / Ford Escort RS Cosworth +3:12.938
9. Tomáš Moravec / Mitsubishi Lancer EVO III +3:20.698
10. Ondřej Rada / Citroën Xsara WRC +3:56.335


Konečné pořadí 13. ÚAMK RC Rally Cupu Český Krumlov 2017: (6 odjetých soutěží)
1. Jiří Hadrava – 134 bodů
2. Ivan Smítka – 115 bodů
3. Michal Perník – 72 bodů
4. Radek Perník – 67 bodů
5. Zdeněk Klíma – 63 bodů
6. Roman Prokeš – 54 bodů
7. Martin Rada – 44 bodů
8. Miroslav Lovčík – 44 bodů
9. Filip Prokeš – 43 bodů
10. Tomáš Moravec – 34 bodů


Text a foto: Dalibor Benych